ANTALYA

Antalya, turizm fırsatlarının ve özelliklerinin dört mevsim içinde yaşandığı bir şehirdir. Antalya’da özellikle kültürel turizm, deniz, spor, sağlık, kış, toplantı, akarsu, mağara, kamp ve inanç turizmi yapılabilir ve ayrıca nitelikler bu turizm çeşitleri için son derece uygundur. Yat turizmiyle Antalya deniz turları düzenlenebilir. Konyaaltı ve Lara plajları, yat turizmi deyince akla ilk gelen yerlerdendir.

shutterstock_88102219

Antalya yaz turizminde öne çıkmasının yanında, ayrıca kış turizminde de önde gelen turizm merkezlerdendir. Saklıkent kayak merkezi ve Alanya Akdağ kayak merkezi, Antalya’da kış turizminin lokomotifleridir.
3

Antalya’da bir çok antik şehir, tarihi yapılar, camiler ve kliseler bulunmaktadır. İnanç turizmi Antalya’da giderek büyüyen bir turizm çeşidi olmakla birlikte özellikle Selçuklu Döneminden birçok tarihi camiyi içinde barındırmaktadır. Bu camilerden en önemlileri Muratpaşa ve Yivli Minare Camileridir. Ayrıca Aziz Nicholas Klisesi Antalya’nın batısında, 1400 yıllık Aya Yorgi Kilisesi ise doğusunda yer almaktadır.

shutterstock_229858813

Antalya genel olarak yarı-tropikal olarak da bilinen Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve uzun olmakla beraber ortamla sıcaklık 26-36 derece arasındadır. Kışları ise ortalama 20-25 derece arasında hafif geçer. Antalya’da yılın 300 günü güneşlidir. Yani 9 aydan daha fazla güneşlenme yapılabilir.

CLIMATE